צריכת דלק ואיך זה קשור לרכב חדש?

צריכת דלק ברכב היא עניין חשוב שתמיד נמצא בסדר העדיפויות שלנו. הדבר נובע מכך שהדלק הינו הגורם היקר ביותר באחזקת רכב. מחירי הדלק במדינת ישראל דינמיים מאוד – כיום מחיר הדלק עומד על כ- 6.30₪ לליטר, אך חווינו תקופות של שפל בו המחיר לליטר היה כ- 4.90₪ ותקופות של שיאים בהם המחיר לליטר נע באזור ה- 8₪ לליטר דלק. על מחירי הדלק אין לנו שליטה, אך ניתן להוזיל את הוצאות הדלק שלנו ע”י בחירת רכב חסכוני ונהיגה חסכונית ככל האפשר. במאמר זה נסקור את כל נושא צריכת הדלק, נציין מה משפיע על צריכת דלק ונערוך השוואת צריכת דלק בין רכבים שונים.

מה משפיע על צריכת דלק?

בניגוד לדעה הרווחת שאומרת כי צריכת דלק ברכב נקבעת רק על פי גודלו או גודל המנוע שלו, קשה לקבוע במדויק מה הם הפרמטרים המשפיעים על גובה של צריכת דלק ברכב מסויים.
כיום, קיימות סוגי טכנולוגיה שונים אשר משפיעים על צריכת הדלק של רכב ומשפרים אותה. לדוגמא: גיר מתקדם בעל מספר רב של הילוכים (כיום קיימים כלי רכב עם 10 הילוכים), מערכות היברידיות, מערכת “עצור וסע” ועוד. בעזרת טכנולוגיות אלו, מכוניות חדשות עדיפות באופן משמעותי ממכוניות ישנות בהיבט צריכת הדלק (ניתן לראות את ההשוואה שערכנו בהמשך המאמר).

לפניכם מספר גורמים נוספים אשר עלולים להשפיע על צריכת הדלק ברכב ותלויים בצורת הנהיגה:

  • רמת האצה – אתם בטח מכירים את קולות המנוע הצורח בעת לחיצה חזקה על הגז, אלו בדיוק הקולות אשר שורפים הכי הרבה דלק. בלחיצה מתונה על דוושת הגז, המנוע ישמור על מספר סביר של סל”ד (סיבובים לדקה), הגיר יחליף הילוכים מוקדם וצריכת הדלק תשתפר פלאים.
  • שימוש בבקרת שיוט – בקרת שיוט הידועה גם בשם “מערכת קרוז קונטרול”, אשר שומרת על מהירות הנסיעה לפי העדפת הנהג. חשוב לציין כי מערכות שיוט אדפטיביות התגלו כלא חסכוניות, זאת בשל ההאצה המהירה שהרכב מבצע לאחר שהאט.
  • מיזוג אוויר – מזגן הרכב משתמש בדלק, הפעלת המזגן על רמת חוזק גבוהה עלולה להגביר את צריכת הדלק ברכב.
  • לחץ אוויר בצמיגים – מלבד אורח החיים של הצמיגים והחשיבות הבטיחותית בנסיעה עם לחץ אוויר נכון כפי שהגדיר היצרן, לחץ אוויר נמוך עלול להוביל לצריכת דלק מוגברת ולכן יש לשים לב לכך.
  • תחזוקה וטיפולי הרכב – רכב חדש פועל במצבו האופטימלי והיעיל ביותר. כאשר הרכב מתיישן חשוב לשמור על טיפולים שוטפים ותחזוקה נכונה כדי לשמור על יעילות פעילותו, שבאה לידי ביטוי כמובן גם בדלק.

רכב חדש חסכוני יותר מרכב ישן!

רכבים חדשים רכבים ישנים
ב.מ.וו 330e שנת 2021 – 52.6 ק”מ לליטר ב.מ.וו 330i שנת 2016 – 17.2 ק”מ לליטר
טויוטה קאמרי שנת 2021 – 18.5 ק”מ לליטר טויוטה קאמרי שנת 2010 – 10.1 ק”מ לליטר
שברולט מאליבו שנת 2021 – 13.8 ק”מ לליטר שברולט מאליבו שנת 2015 – 10.8 ק”מ לליטר
מרצדס E300e שנת 2021 – 62.5 ק”מ לליטר מרצדס E300 שנת 2015 – 10.9 ק”מ לליטר
  • הנתונים המוצגים הינם נתוני יצרן

מההשוואה שערכנו ניתן להבחין בהבדל משמעותי בצריכת הדלק בין רכבים ממודל חדש לבין רכבים ממודל ישן. הדגם הוא אותו דגם, אך שנת הייצור שונה.
הנהג הישראלי הממוצע נוסע כ-15,000 ק”מ בשנה. לפי הממוצע כל קילומטר נוסף לליטר דלק חוסך למשתמש ברכב כ- 1,000₪ בשנה בעלויות הדלק. לדוגמא, אם נבחן את השברולט מאליבו מהטבלה למעלה – המודל החדש חסכוני יותר בכ- 3 ק”מ לליטר, חיסכון של כ- 3,000₪ בשנה! ישנם יתרונות נוספים לרכב חדש על פני רכב ישן מבחינת צריכת דלק: האצה טובה יותר, הימצאות של מערכת בקרת שיוט אדפטיבית ומערכות נוחות ובטיחותיות רבות, צמיגים חדשים ועלויות אחזקה וטיפולים כמעט אפסיות.

רכבים היברידיים

רכבים היברידיים הם רכבים בעלי יחידת הנעה משולבת בין שני מנועים – מנוע בנזין ומנוע חשמלי. בשל עזרתו של המנוע החשמלי, שכמובן אינו משתמש בדלק, רכבים היברידיים מעניקים צריכת דלק חסכונית ביותר. לפי סדר צריכת הדלק (מהטוב לפחות טוב), אלו סוגי ההיברידיים השונים:

  1. רכב היברידי נטען, נקרא גם “פלאג-אין” – רכב היברידי פלאג-אין הינו כלי רכב חשמלי לכל דבר. על מנת להפעיל את המנוע החשמלי עלינו להטעין את הסוללות ובכך נזכה לנסיעה של כמה עשרות קילומטרים נוספים על חשמל בלבד, ללא התערבות מנוע הבנזין.
  2. רכב היברידי מלא – ברכב היברידי מלא המנוע החשמלי חזק מספיק על מנת להניע את הרכב בכוחות עצמו וללא מנוע הבנזין.
  3. רכב היברידי מתון – ברכב היברידי מתון, המנוע החשמלי אינו מספיק חזק על מנת להניע את הרכב בכוחות עצמו ולכן הוא משמש כמנוע עזר בלבד. רכב היברידי מתון הוא בדרך כלל בעל צריכת דלק טובה פחות מאשר רכבים היברידיים מלאים.

ההבדל העיקרי מבין סוגי הרכבים ההיברידיים הוא כוחו של המנוע החשמלי והטווח בו מסוגל לסייע למנוע הבנזין.

מהי צריכת דלק טובה?

אם נחריג מהתשובה את המכוניות החשמליות שאינן צורכות דלק בכלל, צריכת הדלק הטובה ביותר היא ברכב ההיברידי. מכוניות היברידיות מציעות צריכת דלק ביחס של של ליטר ל- 15-20 ק”מ ואף 40 ק”מ לליטר ויותר לסוג הרכב ההיברידי הנטען (פלאג-אין).

קאריזמה מוטורס

איפה אנחנו נכנסים לתמונה? בכל שלב בתהליך קניית הרכב – החל מייעוץ ועזרה בבחירת דגם הרכב תוך התחשבות מקצועית בכלל הפרמטרים החשובים ללקוח: בטיחות, צריכת דלק, נוחות וכו’ ועד מתן פתרון המימון הנכון והטוב ביותר עבור הלקוח. התחייבות לקנייה חוזרת של הרכב בתום התקופה.

אנחנו בקאריזמה מוטורס בעלי אלפי לקוחות ושנים של ניסיון בתחום הרכב – לא סתם הלקוחות שלנו חוזרים אלינו תמיד.

Call Now Button דילוג לתוכן