זיהום אוויר ברכב – איך זה תלוי בנו?

בשנים האחרונות עומסי התנועה שברו שיאים שלא נראו בישראל. שיא העומסים נובע ככל הנראה מתחבורה ציבורית מקרטעת שמתחלפת באלפי רכבים חדשים בכל חודש. זה לא סוד שכלי רכב מזהמים את האוויר, אך השאלה הגדולה היא: כמה הם מזהמים? המשרד להגנת הסביבה פרסם נתונים מדאיגים מאוד, מפרסום הנתונים עולה שהנזק אינו רק באקלים ובבריאות אלא גם נזק כלכלי. במאמר זה נציג את נתוני המשרד להגנת הסביבה, נציג הנזקים הנגרמים כתוצאה מזיהום אוויר ברכב ועל הדרכים שבהם אנו יכולים לתרום להקטנת הזיהום הגדול שנוצר.

אילו נזקים נגרמים כתוצאה מזיהום אוויר מכלי רכב

קיימים מספר סוגי זיהום אוויר שונים: זיהום אוויר מאוניות, זיהום אוויר ממפעלים, זיהום אוויר מכלי טיס ועוד, אך זיהום אוויר כתוצאה מתחבורה יבשתית הינו סוג זיהום האוויר הנפוץ ביותר.
מירב הנזק מזיהום האוויר מתחבורה יבשתית נגרם כתוצאה ממכוניות פרטיות, משאיות ואוטובוסים. כלי תחבורה אלו פולטים למרחב חומרים רעילים הגורמים לנזקים שונים:

  1. נזק בשינויי האקלים – מכוניות ומשאיות פולטות פחמן דו חמצני (נקרא גם “גז חממה”) התורם רבות להתחממות הגלובלית ויוצר בעיות אקולוגיות נוספות. בריכוזים נמוכים, הפחמן הדו-חמצני אינו מסוכן לבני האדם, אך השלכותיו על שינויי האקלים עלולות להיות מסוכנות לבני אדם, למשל: מזג אוויר קיצוני, סופות, הצפות וכו’.
  2. נזק בריאותי – כתוצאה מזיהום האוויר הנוצר מתחבורה יבשתית נגרמים נזקים בריאותיים רבים, כגון: סיכוי גבוה לחלות במחלת הסרטן, התפשטות מוגברת של מחלות מדבקות, זיהום מים, בעיות בריאות ובנשימה ועוד.
  3. נזק כלכלי – הנזק הכלכלי נגרם כתוצאה מהנזקים בשינויי האקלים ומהנזקים הבריאותיים הנגרמים מזיהום האוויר כתוצאה מכלי הרכב. מזג אוויר קיצוניים וסופות משביתות את המשק, גורמות לאנשים לא לצאת לעבוד. נקודה זו נכונה גם לגבי הנזק הבריאותי, הגורם לנטל במערכת הבריאות ואובדן ימי עבודה רבים של הנפגעים מזיהום האוויר. בסופו של דבר, אובדן ימי עבודה רבים של בודד או רבים גורם לנזקים שונים במשק כולו.

מה הם נתוני המשרד להגנת הסביבה?

הנתונים אשר פורסמו ע”י המשרד להגנת הסביבה חושפים את הנזק הנגרם למשק הישראלי בעקבות זיהום האוויר בישראל. הנזק הכלכלי המוצג בנתונים אלו עומד על 7.2 מיליארד ש”ח, כאשר רובו המוחץ כתוצאה מפליטות ישירות של כלי תחבורה בזמן נסיעה ושל מכוניות פרטיות בפרט. לצער כולנו, נזק זה אינו ישולם מעצמו ובסוף של דבר ישולם על ידי האזרח באופן ישיר או עקיף. האזרחים משלמים את נזקי הזיהום האוויר ע”י אגרות רישוי ומיסים שונים על רכבים ודלקים, עלויות החזקת הרכב עלולות לעלות ככל שזיהום האוויר הנגרם כתוצאה מכלי הרכב גובר.

מה הוא מדד זיהום אוויר ברכבים

אולי הוא מוכר לכם בתור הסרגל הצבעוני והממוספר בפרסומי רכב, זה הוא מדד זיהום האוויר ברכבים. מדד זה מציג את דרגת זיהום האוויר הנפלט מהרכב. דרגות המדד נעות בין 1 ובין 15, כאשר 1 מציג את הזיהום המזערי ביותר ו- 15 מציג את הזיהום המירבי ביותר. כאשר אנו לקראת קניית רכב חדש, יש לשים לב לדרגת זיהום אוויר ברכב שאנו מתעניינים בו, וזאת גם בשל החשיבות של המלחמה בזיהום האוויר ובמשבר העולמי הנובע מכך וגם ישנם רכבים בעלי דרגת זיהום נמוכה, רכבים היברידיים וכמובן חשמליים (ניתן לקרוא את כתבתנו על רכב חשמלי) הזכאים להקלות למיניהן.

להלן כמה דוגמאות לדרגות זיהום אוויר ברכבים שונים:

  • טסלה מודל 3, מנוע חשמלי – דרגת זיהום 1
  • ב.מ.וו סדרה 3, מנוע 2,000 סמ”ק + מנוע חשמלי – דרגת זיהום 2
  • יונדאי איוניק, מנוע 1,600 היברידי – דרגת זיהום 2
  • קיה פיקנטו, מנוע 1,200 סמ”ק – דרגת זיהום 4
  • סיאט לאון, מנוע 2,000 סמ”ק – דרגת זיהום 9
  • מזדה 6, מנוע 2,500 סמ”ק – דרגת זיהום 12
  • איסוזו די מקס, מנוע 1,900 סמ”ק – דרגת זיהום 15

ניתנים ללמוד מן הנתונים המוצג, שככל שמנוע הרכב בעל נפח גדול יותר – כך מזהם יותר. חשוב לציין, שהעובדה המצטיירת מן הנתונים נכונה לגבי רוב המקרים ולא לכולם. כמובן שמנועים חשמליים אינם מזהמים כלל.

קאריזמה מוטורס

מתלבטים ונערכים לקראת קניית רכב חדש? בשביל זה אנחנו כאן. אנחנו בקאריזמה מוטורס מעניקים ללקוח את חווית קניית הרכב המושלמת, החל מעזרה וייעוץ בבחירת הרכב, דרך הקמת מימון מותאם אישית ללקוח ועד קניה חוזרת של הרכב לאחר תום תקופת המימון.

אצלנו בקאריזמה מוטורס, כל שלב נעשה במקצוענות ובדיוק מירבי. בעת בחירת הרכב, אנו מכירים בחשיבות שמירת כדור הארץ וצמצום זיהום האוויר ובכלל הפרמטרים הנוספים: זיהום האוויר, בטיחות הרכב, מחיר הרכב וכמובן, רצון הלקוח. אנו מוכרים רכבים היברידיים וחשמליים, בהם רמת זיהום האוויר נמוכה במיוחד. בהמשך אנו מלווים את הלקוח במציאת פתרון המימון ומנהלים עבורו השוואה מדויקת ומעמיקה מול כלל חברות המימון השונות למציאת המימון הנוח והזול ביותר עבור הלקוח.

גם במעמד קניית הרכב ומכירתו, הלקוח שלנו לא יישאר לבד. אנו נפעל להקדמת מלאי הרכב עבורו ונתחייב לקנות ולהחליף את הרכב ברכב חדש בסוף תקופת המימון.

Call Now Button דילוג לתוכן