מערכות בטיחות ברכב ואיך זה קשור לרכב חדש?

בדומה לתחומים רבים בעולמנו, בין אם מוכרים לנו משגרת היום יום או לא, גם תחום הרכבים חווה קפיצות טכנולוגיות מרשימות. כיום, רכב הינו סוג של רובוט ובעל מערכות אלקטרוניות ודיגיטליות שונות.
חלק ממערכות אלו נועדו לשמש אותנו במהלך הנסיעה וחלק נועדו לשפר את ביצועי הרכב ונוחות הנסיעה בו. מערכות אחרות נועדו להגן עלינו במקרי חירום – אלו הן מערכות הבטיחות. במאמר זה נרחיב על מערכות הבטיחות השונות ברכב ונמנה את היתרונות השונים של כל אחת מהן.

אילו מערכות בטיחות קיימות ברכב?

ברכב המודרני קיימות לא מעט מערכות בטיחות מתקדמות אשר נועדו לשמור על חיינו. חשוב לציין כי לא בכל רכב מודרני קיימות מערכות הבטיחות שנציין במאמר זה ולכן עלינו לקחת את פרמטר מערכות הבטיחות בחשבון בעת קניית רכב חדש, זאת מפני שמערכות בטיחות רבות הינן מצילות חיים. מערכות הבטיחות ברכב מתחלקות לשני סוגים: מערכות שמטרתן למנוע תאונה ומערכות שמטרתן להציל את חיינו בעת התאונה.

מערכות בטיחות ברכב שמטרתן למנוע תאונה

  • מערכת בלימה אוטונומית – מערכת בלימה אוטונומית הינה מערכת שמטרתה להתמודד עם סיטואציה המחייבת בלימת חירום לצורך מניעת תאונה. המערכת מזהה גורם קרוב לרכב באופן מסוכן ובולמת אותו באופן מיידי. מערכת הבלימה האוטונומית נכנסה לכלי הרכב בעשור האחרון בלבד, כאשר בתחילת דרכה עשתה שימוש בטכנולוגיית קרן לייזר והייתה יעילה למהירויות נמוכות בלבד (עד כ- 30 קמ”ש). כיום, מערכות הבלימה האוטונומיות עושות שימוש בטכנולוגיה מבוססת מצלמה דבר אשר הופך אותן ליעילות הרבה יותר, בעיקר במהירויות גבוהות (עד כ- 160 קמ”ש). מחקר שנערך ע”י חברות הביטוח האמריקאיות קובע שרכבים חדשים המצוידים במערכות בלימה אוטונומיות היו מעורבים בתאונות בעשרות אחוזים פחות מרכבים שאינם בעלי מערכות אלו. סיטואציה היכולה להדגים את מערכת הבלימה האוטונומית היא כאשר ילד מתפרץ לכביש, הרכב יבלום בפתאומיות ללא הוראת הנהג ובכך יציל חיים.
  • מערכת סטייה מנתיב – מערכת סטייה מנתיב מזהה את סימוני הכביש וגבולות הנתיב ומתריעה לנהג במקרה של סטייה מהנתיב או ירידה לשוליים. מערכות הסטייה מנתיב המיושנות יותר מתריעות לנהג באמצעות רטט, צלילים ונורות אזהרה, בעוד שהמערכות החדישות יותר הינן בעלות תיקון אקטיבי של ההגה והן מחזירות את הרכב למרכז הנתיב, זאת ללא התערבות של הנהג. מערכת זו נכנסת לשימוש בעיקר בעת הירדמות או חוסר ריכוז הנהג ויכולה למנוע תאונה קטלנית בין כלי רכב או בין רכב לגדר הפרדה.
  • מערכת  – ABSמערכת ה- ABS הינה מערכת בעלת מנגנון אשר מונע נעילת גלגלים בעת בלימה חזקה של הרכב. כאשר גלגלי הרכב ננעלים לאחר בלימה חזקה, הרכב עלול להחליק והנהג עשוי לאבד את היגוי הרכב. מטרתה של מערכת ה- ABS היא למנוע מצב זה מלקרות. מערכת ה- ABS קיימת כבר שנים רבות בשוק הרכב וכיום החוק מחייב רכב חדש להיות בעל מערכת זאת.
  • מערכת זיהוי תמרורים – מערכת זיהוי תמרורים משמשת לזיהוי וניטור תמרורים רגילים ואלקטרוניים במהלך הדרך. מערכת זו מצילה חיים במקרים בהם הנהג לא שם לב להגבלת המהירות או לתמרור העצור הרכב יסב את תשומת ליבו וימנע תאונה או עבירה על החוק.

מערכות בטיחות ברכב שמטרתן להציל חיים בעת תאונה

  • כריות אוויר – כריות אוויר הינן חובה בכל כלי רכב חדש, אך בכל דגם רכב יש מספר שונה של כריות אוויר. כריות האוויר מותקנות במקומות שונים ברכב ומעניקות לנוסעי הרכב הגנה בזמן תאונה.
  • משענות ראש – מעבר לנוחות שמציעות משענות הראש, יש להן גם תפקיד בטיחות ברכב. משענות הראש נועדו לתמוך את הראש וצוואר הנוסעים בזמן תאונה ולשמור עליו מהטחה לאחור. בעת כיוונון משענת הראש יש לשים לב שכרית המגן של המשענת ממוקמת מול עצם העורף של הנוסע.
  • חגורות בטיחות – חגורת בטיחות הינה מערכת הבטיחות הבסיסית והמוכרת ביותר בכלי רכב. מטרת חגורת הבטיחות הינה למנוע היטלטלות של הנוסע בעת תאונת דרכים העלולה לגרום להטחת הנוסע בעצמים שונים ברכב.

מדוע כדאי לקחת בחשבון את מערכות הבטיחות בעת קניית רכב חדש?

בראש ובראשונה, החיים שלנו הם מעל הכול. עלינו להתחשב במערכות הבטיחות הנמצאות ברכב בעיקר מפני שהן יכולות להציל את חיינו ואת חיי הסובבים לנו. בנוסף, כדי להמריץ את נהגים לקנות רכב בעל מערכות בטיחות רבות, חברות הביטוח מוזילות את עלויות הביטוח עבור רכבים בעלי חלק מאותן מערכות הבטיחות.

רמת אבזור בטיחותי – מדד משרד התחבורה

רמת אבזור הבטיחותי הינו מדד של משרד התחבורה הנקבע בהתאם למערכות הבטיחות והאבזור המותקן ברכב. הציון נע בין 0 ל- 8, כאשר 0 הינו הציון הגרוע ביותר ו- 8 הציון הטוב והבטיחותי ביותר. ממד זה הינו חדש יחסית והוצג ע”י משרד התחבורה בשנת 2015 בשיתוף עם רשות המיסים. בהתאם לרמת האבזור הבטיחותי, דגם הרכב זכאי להטבות מס.

קאריזמה מוטורס

אצלנו בקאריזמה מוטורס מעניקים ללקוח את חווית קניית הרכב המושלמת. חווית קניית רכב חדש מתחילה בבחירת הרכב, בשלב זה אנו מעניקים עזרה וייעוץ בבחירת הרכב, אנו מודעים לכלל מערכות הבטיחות ומכירים בצורך בהם, לכן נדגיש בפני הלקוחות את נושא הבטיחות ונמליץ להם על רכבים בהתאם. בנוסף, אנחנו בקאריזמה מוטורס מלווים את הלקוח במעמד קניית הרכב ואף במעמד מכירתו תוך כדי מציאת פתרון המימון הטוב ביותר עבור הלקוח והתחייבות לקנייה והחלפת הרכב בסוף התקופה.

Call Now Button דילוג לתוכן